EKOPANELY

Materiál pre ekologické stavby

ekopanelycz

Jan Bares konatel spolocnosti ekopanely Jan Bareš ml., konateľ spoločnosti EKOPANELY CZ

JEDINEČNÝ PRODUKT. Rodinná firma EKOPANELY CZ je jediným výrobcom konštrukčných panelov zo slamy v Európe. Bola založená v roku 1999 a zaoberá sa troma hlavnými oblasťami:

  • výrobou a predajom Ekopanelov,
  • dodávkami stavieb,
  • predajom technológií pre výrobu Ekopanelov.

Firma ročne produkuje 105 000 m2  panelov. Vo svojej histórii už dodala stavebné dosky pre viac než 400 domov.

Väčšinu výrobkov vyváža do krajín Európskej únie, jej odberatelia sú však rozsiati po celom svete, napríklad na Filipínach, Ukrajine alebo na Haiti.

ABRA NÁM URÝCHLILA PRÁCU. DOKÁŽEME LEPŠIE VYHĽADÁVAŤ DÁTA O PREDAJI, MÁME PREHĽAD O TRŽBÁCH A HISTÓRII NÁKUPOV JEDNOTLIVÝCH ZÁKAZNÍKOV.

Jan Bareš ml., konateľ spoločnosti

EKOLOGICKÝ MATERIÁL. Ekopanely sú ekologické difúzne otvorené stavebné dosky lisované za vysokých teplôt a tlaku z obilnej slamy bez použitia lepidiel; polepené sú recyklovanou lepenkou.

V porovnaní s výrobou iných doskových materiálov, nie je pri výrobe Ekopanelov produkovaný žiadny toxický odpad. Sú energeticky nenáročné a nevyžadujú ďalšie chemické látky.

EKOPANELY tvoria moderný stavebný systém pre nízkoenergetické a pasívne stavby. Najčastejšie sa používajú k oplášťovaniu stavieb, stavbu priečok a pohľadov.Hlavnými výhodami Ekopanelov sú rýchlosť a jednoduchosť výstavby, energetická nenáročnosť, izolačné vlastnosti, rezistencia voči ohňu a schopnosť akumulácie tepla,“ popisuje stavebný systém Jan Bareš, konateľ spoločnosti EKOPANELY CZ.

Sklad panelov EKOPANELYCZ

STRELA DO ČIERNEHO. Panely sú tiež dodávané do Holandska a Belgicka pre výrobu lukostreleckých terčov, resp. terčovníc. Na tomto poli EKOPANELY CZ bodujú vyššou životnosťou svojich výrobkov, štvrtinovou cenou a požiarnou.

PRIEKOPNÍCKA VÝROBA. V roku 1999 začínala firma s desiatimi zamestnancami. Musela si sama navrhnúť a vyrobiť výrobné stroje, musela zohnať prvých odvážnych zákazníkov, vybudovať referenčné stavby, zaistiť certifikáty výrobkov. „Začínali sme s postupnou investíciou do vývoja strojov. Vývoj stál otca a úzky tím vývojárov mnoho prostriedkov a predovšetkým síl. Prevzali sme základnú myšlienku z Anglicka, systém sme však celý obrodili a posunuli ho o dosť ďalej. V prvom roku sme vyrobili asi 5 000 m2 Ekopanelov,“ spomína na koniec deväťdesiatych rokov Jan Bareš.

S ABROU VIDÍM CELÚ ZÁKAZKU OD PONUKY, CEZ OBJEDNÁVKU, AŽ PO DODACÍ LIST. STAČÍ TRI KRÁT KLIKNÚŤ.

Jan Bareš ml., konateľ spoločnosti

SOFTVÉR. „Skôr naše IT zázemie tvorili predovšetkým programy, ako sú MS Excel. Nezamestnávame IT špecialistu, a tak to pre nás bola prirodzená cesta. Neskôr sme už používali účtovný systém,“ popisuje využívaný softvér Jan Bareš. Firma však dlhú dobu bojovala so zle vyriešenou mzdovou časťou účtovného systému. Nakoniec sa rozhodla pre prechod na moderný informačný systém, ktorý by zastrešil všetky ekonomické agendy spoločnosti.

VÝBEROVÉ KONANIE.  EKOPANELY CZ vypísali výberové konanie na nový informačný systém. Požiadavky boli definované a vo výberovom konaní boli oslovení traja výrobcovia systémov. Výberové konanie vyhral ERP systém ABRA. Ponúkol zastrešenie všetkých požadovaných oblastí a výhodnú cenu.

„Vo výbere rozhodli okrem ceny, predovšetkým referencie. Mali sme možnosť navštíviť pár firiem v okolí a to nás presvedčilo, že ABRA je dodávateľ pre firmy našej veľkosti a nášho typu,“ spomína Jan Bareš.

ekopanely na nakladnom aute
ekopanelycz a jan baresZákladom výroby Ekopanelov je česká slama

ABRU implementovala partnerská organizácia výrobcu informačného systému, spoločnosť Toware, ktorá dlhodobo pôsobí v pardubickom regióne. Pri implementácii musela zohľadniť špecifiká obchodných procesov. Preto boli v rámci implementácie napríklad upravované funkcie pre výpočet cien a množstevných zliav.

VYUŽITÍ ABRY. V ABŘE pracují aktivně pouze čtyři pracovníci. Využívají ekonomické, skladové a prodejní funkce systému. I tak je ve firmě znát významné zrychlení mnoha pracovních úkonů. Jan Bareš si z manažerského pohledu pochvaluje především široké možnosti reportingu: „Co jsem dřív musel tahat z excelovských tabulek, mám okamžitě. Vidím celou zakázku od nabídky, přes objednávku, až po dodací list — vše na tři prokliky.“

Prvé dosky zo slamy boli lisované vo Veľkej Británii po roku 1945. Firma EKOPANELY CZ získala know how tejto výroby a následne vyvinula vlastnú technológiu. V roku 1999 začala vyrábať stavebné dosky pod značkou Ekopanely v Jedousove pri Přelouči.

V roku 2008 získal Ekopanel Zlatú Cenu Českej stavebnej akadémie za ekologický stavebný výrobok vhodný pre výstavbu nízkoenergetických i pasívnych drevostavieb.