VARIANT plus

Veľkoobchodná firma so sortimentom elektronických systémov budov

Juraj Urbančík, VARIANT plus

V ROKU 1990 ODŠTARTOVAL ING. JURAJ URBANČÍK, zakladateľ firmy VARIANT plus, v Košiciach svoju podnikateľskú púť. S niekoľkými spoločníkmi začal s podomovým predajom a montážami mechanických zabezpečovacích prvkov. Svojou snahou dosiahol už behom niekoľkých mesiacov finančný úspech a rozhodol sa opustiť svoje zamestnanie a začať podnikať. Prostredníctvom známeho získal kontakt na čerstvo založenú kanadskú firmu Paradox a začal od nej odoberať elektronické zabezpečovacie systémy. „Od Paradoxu na začiatku deväťdesiatych rokov odoberali štyri česko-slovenské firmy, my sme však pretrvali až do dnešnej doby,“ komentuje porevolučný podnikateľský boom Juraj Urbančík.

V ROKU 91´ podnikateľskú činnosť tvorili 90% montáže a 10% predaje. O rok neskôr, po voľbách na Slovensku, v ktorých uspel pán Mečiar, sa J. Urbančík presídlil do Česka, kde cítil väčší obchodný potenciál. Usadil sa v meste Třebíč, ktoré mu vyhovovalo svojou polohou aj veľkosťou a osamostatnil sa od spoločníkov. Budoval stabilnú obchodnú spoločnosť, ktorá v rokoch 1992 až 2001 mala s cca šiestimi zamestnancami obrat okolo 40 mil. korún.

VARIANT sa opiera o tri piliere: o ľudí, technologické zázemie a informačný systém.

Ing. Juraj Urbančík, zakladatel

V ROKU 2001 začal systematicky rozširovať sortiment, aktívne získaval novú klientelu a udržiaval stálych zákazníkov. V tej dobe sa obrat zdvihol na 60 mil. s jedenástimi zamestnancami; sortiment Paradoxu tvoril zhruba 60% obratu.

V ROKU 2005 sa J. Urbančík rozhodol vymaniť z veľkosti ešte stále rodinnej firmy a rozhodol sa pre razantnejší rozvoj. Doposiaľ jeden oborový sortiment,
EZS – elektronické zabezpečenie budov (alarmy, ústredne, čidlá, káble, batérie), doplnil o ďalší sortiment, ktorý stáli klienti potrebovali na kompletné materiálové
pokrytie svojej práce:
EVS – elektronické vstupné systémy (dochádzkové a prístupové terminály, čítačky kariet, videotelefóny, audiosystémy);
SKS – štruktúrovaná kabeláž (káble, rozvádzače atď.);
CCTV – kamerové systémy (kamery, HW pre spracovanie obrazu);
EPS – elektronické požiarne systémy. 

OD ROKU 2006 do roku 2010 firma vzrástla na trojnásobný počet zamestnancov, šesťkrát sa zväčšil počet výrobkov v ponuke, obrat stúpol zo 65 na 113 mil. korún. „Cieľom firmy je do piatich rokov dosiahnuť obrat 180 mil. Kč, pri doterajšom počte zamestnancov,“ plánuje J. Urbančík a vysvetľuje, čím si firma za posledné roky prešla: „Rast firmy v rokoch 06´ - 10´sa opieral o tri piliere: O ľudí - podarilo sa nám nájsť dobrých zamestnancov, fluktuáciu zamestnancov máme minimálnu, zvládli sme reštrukturalizáciu oddelenia, najnovšie sa pracuje podľa jasne stanovených pravidiel atď.

Bezpečnostná kamera VARIANT plus

ovládací panel

Druhým pilířem bylo technické zázemí. Koupili a zrekonstruovali jsme dnešní areál firmy, dostavěli sklady, v Praze jsme zřídili pobočku o pěti lidech. Třetím pilířem byla podpora elektronizace fungování firmy prostřednictvím informačního systému.“

V ROKU 2008 sa vedenie Variantu rozhodlo zaviesť nový informačný systém, ktorý nielen že nebude brzdou pracovných procesov, ale naopak bude podporovať rozvoj firmy najmä v oblasti predaja, zjednotí všetky informácie na jedno miesto a najmä v obchodných podmienkach a vzťahoch sprehľadní celý systém práce. Firma si najala externého konzultanta, ktorý odporučil najskôr popísať všetky pracovné postupy. To síce trvalo niekoľko mesiacov, ale pomohlo to stanoviť priority a spôsob výberu IS.

VÝBEROVÉ RIADENIE bolo trojkolové. ABRA v prvých dvoch kolách nebodovala, avšak ani Variant si z ponuky firiem nevybral. Firma si na tretie kolo najala nového externého konzultanta, s ktorým vypracovala podrobnú špecifikáciu požiadaviek. V treťom kole uspela ABRA – predovšetkým preto, že splnila podmienky výberu, ponúkla oproti konkurencii prepracovaný modul Call centrum a ponúkla aj slovenskú verziu informačného systému.

IMPLEMENTÁCIA systému bola rozdelená na tri fázy.
V prvej fáze prebehlo základné nastavenie systému a boli prenesené dáta zo staršieho IS.
V druhej etape bola vytvorená celá rada zákazkových úprav (napríklad cenotvorba) a OLE aplikácie, všetko na mieru firemným potrebám. V tretej fáze boli implementované ďalšie moduly, podľa implementačného projektu.

mobilný ovládací panel

VARIANT plus svůj obchodní úspěch staví na kvalitních produktech, široké nabídce zboží kompletně pokrývající potřeby klientů, jejich trvalé skladové dostupnosti, kvalitním technologickém zázemí, poradenství a pružné prodejní strategii, na jejímž vrcholu je propracovaná cenotvorba, online reagující na všechny faktory prodejního trhu odvětví elektronického zabezpečení budov.