WELEDA

V SÚLADE S ČLOVEKOM A PRÍRODOU

PODNIKATEĽSKÝ PRÍBEH WELEDA
Měsíčková kosmetika Weleda

Podnikateľský príbeh k stiahnutiu v PDF
www.weleda.sk

PRÍRODNÁ KOZMETIKA A LIEČIVÁ WELEDA POSKYTUJÚ ORGANIZMU PODNETY PRE VLASTNÚ LIEČEBNÚ SILU.
Weleda vyrába niekoľko tisíc druhov liečiv, cez 100 prípravkov prírodnej kozmetiky a doplnkov stravy a v súčasnosti zamestnáva na plný úväzok takmer 2000 ľudí.

ŠVAJČIARSKO, 1921
V roku 1921 holandská lekárka, rakúsky filozof a mníchovský chemik a farmaceut vo Švajčiarsku založili zariadenie pre výskum a štúdium antropozofyzickej medicíny a nemocničné a farmaceutické laboratórium, ktoré sa postupne vypracovali na celosvetovú firmu zaoberajúcu sa zdravím.

VÝROBKY
Všetky prípravky Weledy sú vyrábané z úplne prírodných surovín, vždy bez umelých konzervačných látok. Weleda využíva 78% rastlinných surovín vypestovaných v ekologickom poľnohospodárstve alebo získaných z ekologicky kontrolovaných zdrojov vo voľnej prírode. Weleda si sama pestuje liečivé rastliny vo vlastných záhradách. Prevádzkuje vlastné zariadenie na získavanie rastlinných extraktov.

FILOZOFIA SPOLOČNOSTI
Vo Welede je zásadou číslo jedna dodržiavanie najvyšších štandardov kvality a trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov. Michal Weirich, riaditeľ českého a slovenského zastúpenia svoj postoj k firme zhŕňa: „Na Welede si cením troch skutočností:

  • že je firmou s charakterom - nikdy za viac ako 90 rokov svojej existencie nevyrábala nič iné, než prírodné liečivá, kozmetiku a dietetiká;
  • že je firmou, ktorá sa usiluje o skutočné partnerstvo s prírodou - od prírody sa učí, s prírodou spolupracuje a pomáha jej a nakoniec,
  • že je firmou pre zdravie - svojimi prípravkami a prístupom nebojuje proti chorobám, ale posilňuje organizmus človeka, aby mal silu sa s chorobami vysporiadať sám.“
Michal Weirich a WeledaMichal Weirich v pražskej predajni Weleda

ABRA G3 ŠTANDARDIZOVALA OBCHODNÉ PROCESY WELEDA. JEDNOZNAČNE NAPĹŇA NAŠE POŽIADAVKY NA KOMPLEXNÝ, TRANSPARENTNÝ, JEDNODUCHÝ A INTUITÍVNY SYSTÉM.

Michal Weirich, riaditeľ českého a slovenského zastúpenia spoločnosti Weleda

Brezová šťava z listov českého pestovateľa Leo Tarabu

ČESKÁ A SLOVENSKÁ WELEDA
Už 5 rokov po založení firmy vo Švajčiarsku založila v roku 1926 skupina farmaceutov sieť lekární pod značkou Weleda. Prosperujúci podnik bol však po druhej svetovej vojne znárodnený a za komunizmu sa z neho vytratili pôvodné filozofické hodnoty. Tie sa až v roku 1991 pokúsilo navrátiť 6 potomkov pôvodných zakladateľov. Obnovili zastúpenie Weledy, hoci neoficiálne, s jednoduchým "V" v názve a začali opäť vyrábať farmaceutiká podľa starých receptúr. Oficiálnu podobu nadobudlo zastúpenie v roku 1994, keď švajčiarska Weleda AG prevzala 99% podiel firmy.

V roku 2000 české zastúpenie Weledy otvorilo na Slovensku v Bratislave regionálnu pobočku.

NÁSTROJ ÚSPORY A ROZVOJA
V roku 2009 prešla firma finančnými problémami, z ktorých jej dopomohli výrazné úsporné opatrenia. Základným nástrojom úspory sa stal novo zavedený informačný systém ABRA G3, ktorý výrazne ovplyvnil procesy firmy.

Zjednotil evidenciu na jednom mieste, pomohol automatizovať opakovane vykonávané pracovné úkony, minimalizovať chybovosť v obchodných procesoch, online prepojiť vlastný e-shop s dátami v interne uloženej databáze a efektívne využívať skladové hospodárstvo.

Integrovaná elektronická výmena dát (EDI) v ABRA G3 výrazne uľahčila komunikáciu s obchodnými partnermi, ktorí EDI vyžadovali.

ABRA NÁM UMOŽŇUJE ZASTUPITEĽNOSŤ V OBCHODNÝCH PROCESOCH. TERAZ PRI ABSENCII OBCHODNÍKA VYSTAVÍ PREDAJNÉ DOKLADY KTOKOĽVEK.

„ABRA G3 bol pre nás krok správnym smerom“, hodnotí informačný systém Michal Weirich.

Weleda plánuje ďalší rozvoj a využitie moderných technológií: už teraz testuje ABRA iGATE, aplikáciu typu Business Intelligence, ktorá manažmentu firmy poskytne všetky dôležité obchodné informácie v online režime.

DNEŠNÁ WELEDA
České a slovenské zastúpenie Weledy sa opiera o stabilnú veľkoobchodnú a maloobchodnú predajnú sieť.

V poslednej dobe si opatrne vyberá aj odberateľov z radov veľkých reťazcov, chce však stále ponúkať najlepšiu kvalitu výrobkov ruka v ruke s osobným prístupom a poradenstvom.

Zber nechtíka lekárskehoZber nechtíka lekárskeho na vlastnej plantáži
Superznačka Natrue

Weleda je spoluzakladateľom medzinárodnej neziskovej organizácie Natrue, ktorej cieľom je zachovať a garantovať vysoké nároky na výrobcov prírodnej kozmetiky a biokozmetiky a zároveň transparentne informovať spotrebiteľov o zložení prírodných prípravkov.